SolarGaps, inteligentní žaluzie vyrábějící energii

SolarGaps, inteligentní žaluzie vyrábějící energii

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Zdroj: https://solargaps.com

Spoločnosť SolarGaps uvedla na trh inteligentní žaluzie otáčející sa za sluncem, které se podílejí nejen na tvorbě stínu v našich interiérech, ale i na vyrábění elektrické energie.
 
Autorem myšlenky těchto solárních žaluzií je Američan pocházející z Ukrajiny, Yevgen Erik. Inspirací mu byly květy otáčející se za sluncem, u kterých si uvědomil, že využití fotovoltaických panelů by bylo mnohem efektivnější, kdyby se podobně jako květy, natáčely
za slunečními paprsky.
 
Tyto inteligentní žaluzie jsou určené hlavně pro ty, kterým jejich situace nedovoluje instalaci solárních panelů na jejich střechu nebo lidé žijící v podnájmu (dají se lehce instalovat i demontovat). Žaluzie jistě potěší i ty uživatele, kteří střešní panely nechtěli kvůli estetice.
 
Proti jiným smart žaluziím na trhu dokážou SolarGraps vyprodukovat více energie a tím prý ušetří až 70% nákladů na elektřinu. Tento údaj je však potřeba brát s rezervou, kolik by se ušetřilo v případě používání klimatizace.
Kromě toho pomáhají chránit životní prostředí snižováním emisí skleníkových plynů v ovzduší, které jsou součástí běžně vyráběné elektrické energie.
Principem jejich šetření energie je především výroba stínu, blokování slunečního záření jako u běžných žaluzií. Navíc však vyrábějí elektrickú energii, kterou je možné využívat v domácnostech. Žaluzie se přes den automaticky pohybují tak, aby využili co nejvíce slunečního záření a vyprodukovali tak co nejvíce energie. Touto vyrobenou energií je možné přímo napájet elektrické zařízení. Při generování většího množství elektrické energie je možné její přebytek ukládat do baterie. Uloženou energii poté můžete využít v pozdějším čase, kdy není možné energii čerpat přímo ze slunečního záření, např. ve večerních hodinách. Také je možné, podobně jako u klasických fotovoltaických elektráren, prodávat přebytky do distribuční sítě.
Za ideálních podmínek dokážou vyprodukovat až 100 W (u největší varianty až 150 W) na 1 m² oken, čímž by dokázali nabít 3 MacBooky anebo 30 LED žárovek. Tento výkon se liší v závislosti na tom, kde jsou žaluzie namontované. Rozhodující je při tom světová strana a jejich umístění zvenku a nebo zevnitř okna. Podle výrobce se dají používat skoro všude. Jsou určené do prostředí od -40 až do 80 stupňů Celsia a stejně tak se hodí do interiéru i do exteriéru. Svůj největší výkon mají při umístění zvenku a samozřejmě směřované na jih. Při interiérovém použití, kde jsou umístěné za skleněnými okny, se jejich výkon snižuje na polovinu.
 
V běžném třípokojovém bytě , který má okna na jih a využití cca 6 hodin slunečního svitu, by měly vyrobit 5 kWh energie za den. Při přepočtu na rok by tak šlo o 1825 kWh, což odpovídá spotřebě málé domacnosti za rok. V budovách s většími prosklenými okny by se množství energie mohlo skoro 10x zvětšit.
 

Zdroj: https://solargaps.com

Instalace těchto žaluzií je jednoduchá, nevyžaduje žádného technika ani specialistu a zákazník si je zvládne nainstalovat sám. Bez náročných technických úprav si je můžete dát doma a nebo v kanceláři. Hned po instalaci žaluzií je můžete začít používat, stačí je pouze zapojit do elektrické zásuvky. Následně měnič konvertuje sluneční energii na elektrickou, kterou je možné přímo napojit elektrická zařízení běžným způsobem ze zásuvky.
 

Zdroj: https://www.kickstarter.com/projects/1170840477/solargaps-smart-solar-blinds

Žaluzie se dají ovládat prostřednictvím dálkového ovládání a nebo přes mobilní aplikaci. Aplikace SolarGaps umožní nastavit si stahování nebo vytahování žaluzíí, měnit sklon lamel dle potřeby a průběžně sledovat množství vyrobené enrgie. Tato aplikace je integrovaná
i do rozhraní Google home a také je možné ji začlenit do jiných platforem na ovládání či sledování smart domácností.
 

Zdroj: https://www.ireviews.com/review/solargaps

Zdroj: https://solargaps.com

 
Na rozdíl od běžných žaluzií, které jsou z různých materiálů od hliníku, dřeva či látky, tyto žaluzie jsou vyráběny pouze z hliníku a sklolaminátu pro svoji nízkou hmotnost a pevnost.
Pokryté jsou monokrystalickými solárními články od společnosti SunPower se zárukou na 25 let.
 

Zdroj: https://whoopzz.com/editors-picks/solargaps-breaking-the-solar-panel-myth-of-inconvenience

Na trh se dodávají ve 4 velikostech - S, M, L, XL, od extra malých (81cm) až po extra velké (213 cm), což ovlivňuje i jejich cenu. Ta se pohybuej od 313 po cca 1535 eur. Kromě samotých žaluzií je součástí balení i měnič napětí DC/AC a regulátor výkonu MPPT. Dostupné jsou zatím ve 3 barvách - bílá, stříbrná a černá.
 

Zdroj: https://solargaps.com
https://www.kickstarter.com/projects/1170840477/solargaps-smart- solar-blinds/description