Steora, inteligentní lavička

Steora, inteligentní lavička

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Zdroj: http://imgrid.net/tag/steora/


V poslední době se čím dál častěji setkáváme s výrazem ,,smart“ ve spojitosti s automobily, televizory, mobily, hodinkami nebo dětskými hračkami. Výjimkou už není ani spojení smart v souvislosti s obnovitelnými zdroji energií, konkrétně sluneční energií a fotovoltaickými panely.

V tomto článku Vám představíme ,,smartbench“ Steoru, inteligentní pouliční lavičku pocházející z dílny chorvatské firmy Include. Společnost Powermode s.r.o., se kterou spolupracuje i naše společnost, je jejím výhradním distributorem na Slovensku.
 
Tyto lavičky kromě svého nezaměnitelného designu nabízejí několik užitečných funkcí. Kromě odpočinku poskytují možnost rychlého dobíjení mobilních telefonů, a to buď bezdrátově (Váš smartphone však musí podporovat rozhraní Qi, případně musíte vlastnit speciální nabíjecí kryt) anebo můžete využít klasické připojení přes dva USB konektory pro kabelové nabíjení.
Pokud Vás nezaujme okolí a chcete si posedět a oddechnout, nudu můžete zahnat připojením se na internet přes wifi, které je dostupné až do 4 metrů od lavičky. Steora má zabudované senzory a je neustále připojená k internetu, díky čemuž si může aktualizovat vlastní software a nasbírané data například o počtu uživatelů, různých vlivů okolí, jako je teplota a vlhkost vzduchu nebo o její samotné funkčnosti odesílat 24 hodin, 7 dní v týdnu každou půlhodinu do online platformy, odkud si majitelé tyto údaje můžou stáhnout a následně vyhodnotit.
Velmi užitečnou funkcí, kterou lavička disponuje, je optimalizace spotřeby. Při riziku vybití baterie, vyřazuje svoje funkce podle jejich náročnosti postupně – jako první by vypla osvětlení, potom wifi a nakonec i nabíjení mobilů. Pokud by náhodou došlo k vypnutí lavičky, interní sledovací systém odešle upozornění.
A to není stále všechno, co může tato inteligentní lavička nabídnout. V letních parných dnech se nemusíte bát si na ni sednout, protože je rozpálená (tento pocit byste mohli získat z jejího povrchu, který pokrývají tmavé solární panely s plexisklem). Lavička disponuje čtyřmi ventilátory, které zabezpečují chlazení lavičky a její teplota tak nepřesáhne 30°C. V podvečer zase dokáže osvětlovat svoje okolí a to až do poloměru 2 metrů.

Prodejná cena těchto smart laviček je 3 300 Euro (cca 84 tis.Kč) bez DPH. Obce si je mají možnost zakoupit až na 3-letý leasing. Přestože je její výroba pásová a to z toho důvodu, aby se její cena zbytečně nenavyšovala, je dodávána pouze v jednom,           a to je třeba podotknout, velmi moderním designu.
Se svojí výškou 512 mm, šířkou 450 mm, délkou 1780 mm a váhou 88 kg spadá do kategorie klasických pouličních laviček a umožňuje pohodlně sedět 4 uživatelům současně. Právě její výška, cca 50 cm, minimalizuje potřebu naklánět či opírat se, a proto absenci opěradla nepocítíte.
Lavička je poháněná sluneční energií, má integrované fotovoltaické panely, které jsou spolu s obrazovkou chráněné nerozbitným plexisklem. Spolu s 3 mm hrubým ocelovým plechem, který pokrývá práškový nástřik, vytvářejí velmi účinnou ochranu lavičky nejen před nepříznivými vlivy počasí, ale i před jejím zničením z okolí.
Její energetickou soběstačností je vyhodnotitelný údaj z období 05/2017-09/2017, kdy vyrobila 293,59 kWh a spotřebovala 289,73 kWh energie. Ve stejném období se z celkových 33 laviček nainstalovaných na Slovensku v různých městech připojilo 36 589 uživatelů na wifi, 10 327 využilo nabíjení mobilů přes USB a 1 931 využilo nabíjení bezdrátově.

Její instalace je jednoduchá, a protože nemá opěradlo, které by stínilo nainstalovaným panelům, je možné ji umístit prakticky kdekoliv na pevném podkladě.

V roce 2015 byla oceněná i dvěma cenami : Nejinovativnější výrobek roku 2015 a Nejlepší Start-up roku 2015.

Díky svým inteligentním funkcím je Steroa dalším krokem ke konceptu ,,smart city“, který se snaží naplnit mnohé z našich měst a dělá to z ní oprávněně nejpopulárnější solární lavičku v Evropě.

 
 
Zdroj: www.pictaram.org/hashtag/smartbenches

 
                                                                                                

 
Zdroj: www.cleanairenergy.com.au/
             


Zdroj: https://www.dubrovnikcablecar.com/steora/           
                                                    
Zdroj: http://www.macarthuradvertiser.com.au/story/4686727/recharge-your-body-and-your-phone/