Solární panely pomáhají při problémech s pitnou vodou

Solární panely pomáhají při problémech s pitnou vodou

                                                                                                                                                                  Zdroj:https://twitter.com/i/web/status/895047494706622466

Lidé dokáží přežít bez vody jen 3 dny. To je důvod, že nejen lidé žijící v oblastech, které mají nedostatek vody anebo problém s pitnou vodou, si uvědomují nevyhnutelnost řešení tohoto velkého, pokud ne největšího světového problému. I vědci se snaží každou chvíli naléhavě poukazovat na globální problémy světa, které je potřeba urgentně řešit. Přicházejí s vynálezy pomáhajícími obnovit ekosystém naší planety, snaží se nacházet alternativní zdroje energie a ulehčit život v oblastech s nepříznivými podmínkami. K takovému vynálezu patří i zařízení na získávání pitné vody z ovzduší pomocí solárních panelů.

Cílem nové technologie je dostat se z pozice „nedostatku na množství vody“, jako hovoří sám vynálezce inovativních hydropanelů Cody Friesen. Společnost Zero Mass, které je Cody Friesen zakladatelem a generálním ředitelem dala produktu jméno Source.
 

Zdroj: http://www.dailystar.com.lb/ArticlePrint.aspx?id=421551&mode=print
Myšlenka získávání vody z ovzduší se zrodila před šesti lety na Arizonské státní univerzitě, kde působí C. Friesen jako profesor inženýrství a vědecký pracovník řídící 11ti-členný tým zabývající se výzkumem alternativní energie.

Vizí Zero Mass je distribuovat svoje panely vyrábějící čistou a kvalitní pitnou vodu všude a pro všechny.
Source se dají instalovat do různých institucí, jako jsou školy, kanceláře, obytné domy. Jejich prioritní využití je však v oblastech, které trpí nedostatkem pitné vody. Ať už v důsledku své geografické polohy anebo například v důsledku jejich zničení přírodními katastrofami. Takovými oblastmi jsou i Libanon či hurikány zničené Portoriko, kde už několik takových panelů bylo nainstalovaných a úspěšně funguje. Dokonce panely, které jsou nainstalované i v Arizoně, v oblastech s nižší vlhkostí vzduchu, produkují přibližně stejné množství vody jako v mokrých oblastech. Momentálnějsou panely nainstalované už v 8 zemích.
 

Zdroj: https://medium.com/@CodyFriesen/a-vision-for-democratizing-water-14e7b148527f
Source hydropanely jsou určené jen pro produkci pitné vody. Technologie totiž není schopná vyprodukovat dostatečné množství vody pro její běžnou domácí či průmyslovou spotřebu.

Celý systém se skládá se speciálně upraveného solárního panelu. Uprostřed panelu se nachází fotovoltaická část vyrábějící elektrickou energii, která celý panel pohání, díky čemuž je celý systém soběstačný. Po bocích se nacházejí panely z porézního materiálu produkující prostřednictvím slunečního záření teplo. Uvnitř se nachází patentovaný materiál, který absorbuje vlhkost ze vzduchu. Absorbovaná vlhkost je následně vytáhnutá z panelu na povrch, kde se přemění na vodu. Pod panelem senachází 30 litrová nádrž zachytávající tuto vodu, která tam z hydropanelu stéká. Voda je následně filtrovaná přes minerální blok, který jí přidá důležité stopové prvky – vápník a hořčík a upraví hodnotu pH vody na mírně zásaditou. Tím se zajistí, že voda bude nezávadná a pitná. Pomocí těchto hydropanelů by mělo být možné takto vyrobit až 5 litrů vody za den.
 

Zdroj: https://twitter.com/zeromasswater
Celý systém je založený na propracovaném systému algoritmů, sdílení informací mezi jednotlivými panely se záměrem co nejefektivnějšího zužitkování vlhkého vzduchu pro tento účel.

Cena Soure je 4 500 amerických dolarů - 2000 dolarů za každý z dvou panelů a 500 dolarů za instalaci. S rozšířením produkce je i předpoklad snížení jejich ceny. Otázkou však zůstává návratnost ceny panelů. Pokud vezmeme v úvahu, že dospělý člověk ročně vypije okolo 1 000 litrů vody, přičemž kupuje balenou vodu, tak návratnost panelů by mohla být něco okolo 5 let. U nás, kde máme kvalitní pitnou vodu přímo z vodovodu, by tyto panely kvůli svojí ceně pravděpodobně uplatnění nenašli (1 000 litrů stojí u nás cca 1,50 eura.
Výrobce uvádí životnost hydropanelů na 10 let. Za tuto dobu doby by podle C. Friesena mohly 2 hydropanely pomoct odstranit z oběhu až 70 000 plastových lahví.
 

Zdroj: https://inhabitat.com/new-source-solar-panels-pull-clean-drinking-water-from-the-air/zero-mass-water-source-unit-in-ecuador-by-duke-energy-2/


Zdroj: https://www.zeromasswater.com/category/zeromasswater/
         https://www.forbes.com/sites/miguelhelft/2017/11/15/meet-zero-mass-water-whose-solar-panels-pull-drinking-water-from-the-air/#1097deec370e
         https://techbox.dennikn.sk/zero-mass-solarne-panely-vytvarajuce-pitnu-vodu-zo-vzduchu/
         https://www.theverge.com/2017/11/28/16690042/zero-mass-solar-panel-harvesting-clean-drinking-water-next-level

         https://www.startitup.sk/inovativne-solarne-panely-nasli-dalsie-vyuzitie-dokazu-vyrobit-aj-pitnu-vodu/